Головна < Бібліотека < Електронна Бібліотека (beta)
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Рейтинг 93% [3 Голоса (ів)]
Дата публікації: 22.08.2012

Васильковецька школа: поєднання давніх традицій та новітніх технологій 



Історія школи є важливою частиною її сьогодення. Адже це її імідж, традиції, аура, які формувалися протягом століть.

Пропонуємо вам здійснити мандрівку в минуле і дізнатися більше про Васильковецьку спеціалізовану школу І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням інформаційних технологій та технологічних дисциплін, її витоки, діяльність у важкі історичні часи, людей, які її будували та підіймали з руїн, удосконалювали і робили кращою.

У селі школа з’явилась ще в 19 столітті

Перший навчальний заклад у с. Васильківці з’явився 137 років тому в 1875 році. Це була двокласна народна школа, де працювало двоє учителів. Кошти на утримання давала громада: 9% від селянських податків та 6% від податків з панів /ЦДІА УРСР у м. Львові, ориг. №165, опис 5, од. збер. 1572.

Початкову школу відкрили у 1884 році в хаті місцевих жителів Кліщеевих. У Львівському державному архів вдалося знайти документ, у якому Львівський департамент освіти (тоді Австрія) дав завдання васильковецькому старості з нагоди відкриття школи «зібрати з кожного двору по околоту соломи для опалу школи та 15 ринських для оплати челядника».

За весь період перебування Васильківців під владою Польщі аж до 1939 р. в селі була лише початкова школа, яку відвідувало 20 дітей переважно із сімей заможних селян. У ній працював один вчитель /Тернопільський облдержархів, ф. 231, оп.4, спр.3323, арк.21./.

У 1937 році закінчили будівництво корпусу старої частини будівлі школи, яка збереглася до сьогодні. У цьому приміщенні, крім класів, на нижньому поверсі, розміщалася ґміна (сільська управа). Це стало відомо із спогадів колишнього директора школи Петрова О.І..

Після війни семирічка відкрила власну філію

У  вересні  1939 року школа відновила роботу. Але вона вже стала семирічною. (Тернопільський облдержархів, ф.18, оп.2, спр.601а, арк.29.).

Першим її директором був Іван Іванків В період окупації 1941-1944 р.р. школа не працювала і відновила свою роботу з вересня 1944 року.

У 1944-1945 навчальному році її відвідували 221 учень, заняття вели 10 вчителів /Тернопільський облдержархів, ф.р-18, оп.1, спр.290, арк..103 звю./.

Разом з класами, де навчання велося українською мовою, діяли польськомовні класи  (до 1946р.).

У 1945-46 навчальному році на хуторі Юрківці відкрили філію Васильковецької школи із класами-комплектами, яка розміщувалася у хаті родини Голубовичів. Навчали учнів такі вчителі: Джемелянка Емілія, Рибак Василь, Стояновський Степан Васильович, Літерович Броніслава Карлівна. 

У 50-тих школа працювала в три зміни

З 1949 року Васильковецька школа стала середньою. Перший випуск - 18 учнів провели в 1951 році. Тут навчалися діти із сіл Крогульці, Чабарівка, Нижбірок та Целіїв.

Школа працювала у три зміни. Зранку — молодші класи, з обіду — старші класи, а у вечірній час— вечірні класи підлітків. Приміщення було тісне, тому в 1950 р. почали будівництво допоміжного корпусу, яке закінчилось у 1952 році. Завдяки цьому з`явилися три нові класні кімнати і майстерня.

Середня школа провела 11 випусків (останній - у 1962 році). Однак, через те, що у Крогульцях побудували восьмирічну школу, а у Новому Нижбірку відкрилась середня школа, у Васильковецькій школі значно зменшилась кількість учнів. Тому у 1962 році її реорганізували у восьмирічну.

В середній школі діяла виробнича учнівська бригада, яка вирощувала кукурудзу на площі 60 га. Ця бригада  мала трактор ДТ- 20 і комплект причепного інвентаря.

Вчителями  в  учнівській виробничій бригаді були агроном Панасюк О. І., яка навчала учнів рослинництву та Черевата М. М., яка навчала дітей азів тракторної справи. При школі діяла теплиця, де вирощували ранню розсаду овочевих культур і гідропон (зелені сходи ячменю для підкормки телят колгоспної ферми), а також саджанці фруктових дерев під керівництвом вчиеля біології Опанасенка Я. П.

Учні школи брали участь в обласних спартакіадах (фізрук Ринда Є. Т.), олімпіадах, художній самодіяльності (керівник  Петрова О. І.).

Сільські господарі завжди дбали про освіту

З 1974р по 1980 р. директором школи працював Репетівський  Я. Ю.  У той час діти активно займалися різьбою по дереву, а також розводили кролів.      

З 1980 р., під керівництвом нового директора школи Зубко Г. А., провели капітальний ремонт школи, оновили матеріально-технічну базу навчального закладу, обладнали навчальні кабінети згідно вимог.

У 1987 році, з ініціативи керівництва школи та при матеріальній підтримці тодішнього місцевого колгоспу «Перемога» (головою колгоспу був Гута І.М.),  добудували нові приміщення для навчального закладу. Тут розмістилися початкові класи, спальня для шестирічок, їдальня, спортивний зал, навчальна майстерня та кімната школяра.

Після введення в експлуатацію нового корпусу провели капітальний  ремонт і в старому, ще польському приміщенні, переобладнали класи. Згодом школа перейшла на парове опалення завдяки введенню в експлуатацію шкільної котельні.

«Мрія» створила для васильківчан «школу мрії»

Сьогодні у школі навчається 190 учнів. Очолює заклад Байталюк Світлана Анатоліївна.

Починаючи з 2005 року навчальний заклад розвивається і вдосконалюється завдяки спонсорській підтримці Агрохолдингу «Мрія», ФТНВО «Коваль», які знаходяться у с.Васильківці.

Протягом останніх семи років зроблено капітальний ремонт діючих приміщень,суттєво зміцнено матеріально-технічну базу школи.